A labdarúgó Európa-liga döntője után újabb meghatározó rendezvénynek ad otthont Budapest. Ez a női kézilabda Bajnokok Ligája négyes döntője, amelyben először fordul elő, hogy két magyar csapat szerepel. Ez a magyar kézilabdának óriási öröm, egyben jelentős kihívásokat is tartogat.
A Győr és a Fradi mellett a címvédő Vipers és a dán Esbjerg együttese jutott be a hétvégén az MVM Dome-ban tartandó eseményen. A Final Fourral kapcsolatban mindig azt szoktam mondani, hogy ez az a hely, ahol bármi megtörténhet.
Ez mindig bizonyítást nyert, akárhány alkalommal rendezték meg. A 2014 óta ez a kilencedik idény, hogy megrendezik (2020-ban a Covid miatt maradt el) ezt az eseményt. A Final Four indulása óta magyar, norvég, montenegrói és román csapat tudta megnyerni a női klubkézilabdázás csúcshétvégéjét.
Izgalmak, drámák, ikonok és óriási mérkőzések.
Itt már nincs gyenge csapat.
Itt már nincs motiválatlanság.
Itt már csak elszántság van.
És KÉZILABDA.
Mielőtt elkezdünk a csapatokkal foglalkozni még egy dolog amit soha ne felejtsünk el.
Ez az a hely, ahol bármi megtörténhet. És hogy miért?
Az elmúlt évek eseményei miatt.
Ki gondolta volna 2016-ban, hogy a CSM Bucuresti gárdája újoncként megnyeri?
Vagy ki gondolta volna, hogy egymást követő három évben a Győr elhódítja a trófeát?
Ki gondolta volna, hogy az ősszel remeklő Metz együttese nem lesz itt 2023-ban?
Szerintem nagyon kevesen.
Lássuk a csapatokat.
Ferencváros
Az illem azt diktálja, hogy az első bálozóval kezdjük. Először fordul elő, hogy a fővárosi zöld-fehérek itt vannak az MVM Dome-ban. Azt hiszem nagyon sokan fognak emlékezni a Metz elleni idegenbeli BL negyeddöntő visszavágóra, ahol hatgólos hátrányból fordított Elek Gábor csapata.
A zöld-fehérek legendás edzője 2008 óta irányítja a Fradit, akinek a kispadon ez lesz az utolsó két mérkőzése. Akárcsak a szintén ikon Szucsánszki Zitának. Azt hiszem ennél szebb lezárást nem is kívánhattak volna. A legnagyobb név a csapatból kétségkívül Andrea Lekic, aki bár nyert BL-t, de akkor még nem Final Four rendszer volt. A góllövőlistán előkelő helyen áll, a jobbátlövő Klujber Katrin, aki az idei szezonban nagyszerű formában van. Beválasztották a női kézilabda Eb All Star csapatába. Remekelt továbbá a balátlövő Emily Bölk, illetve a világbajnok jobbszélső, Angela Malestein is. Sok mindenre képesek lehetnek, amennyiben jó formában lesznek és megfelelően felkészülnek.
Team Esbjerg
A dán csapat másodszor lesz itt Budapesten, tavaly nem sikerült jól a szereplésük, ezúttal éremre törnek. Jesper Jensen csapatában olyan klasszisok szerepelnek a belső posztokon mint Henny Reistad, aki 130 góljával vezeti a BL góllövőlistáját. Mellette továbbá a toronydaru Kristine Breistol, a gyorslábú Nora Mörk, valamint a szintén magas jobbátlövő Mette Tranborg. A széleken Sanna Solberg és Marit Jakobsen, beállóban Vilde Ingstad és Katherine Heindahl. Nem lesz könnyű dolga senkinek sem ellenük. Az elődöntőben a Ferencváros lesz az ellenfele a dánoknak.
Vipers Kristiansand
A norvég csapat kétszeres címvédőként érkezik Budapestre és soha nem fordult még elő, hogy ugyanazzal az edzővel egymást követő három évben BL-t nyerjen egy csapat a Final Four rendszer bevezetése óta. A Vipers lehet az első, akik a tavalyi idény óta még erősebbek lettek. (Ole Gustav Gjekstad az edzőjük) (A Győr 2017-ben és 18-ban Ambros Martinnal, míg 2019-ben Danyi Gáborral nyert BL-t)
Az idei szezonban olyan játékosok érkeztek hozzájuk, mint Anna Vjahirjeva, Oceana Sercien Ugolin, vagy szezon közben Katarina Jezic. A kapuban pedig ott van Katrine Lunde, aki 43 évesen még mindig a világ talán legjobb kapusa. Kérdés, hogy tud-e még egyszer ugyanúgy védeni két egymást követő napon, ahogyan azt tette tavaly. Ha igen, akkor nem lesz könnyű dolga az ellenfeleknek az elődöntőben a Győrnek.
Győri Audi Eto KC
Itt is egy korszak ér majd véget, miután a szezon végén távozik Ambros Martin, aki ötödik alkalommal nyerne BL-t. A spanyol szakember saját hazája szövetségi kapitányi posztját veszi át. A Győrnek van talán a legegységesebb csapata hiszen minden poszton két klasszisa van. A Rába-parti csapat három vereséget is szenvedett a csoportkörben, de a negyeddöntőben tükörsimán jutott tovább az Odense ellen. A legnagyobb név talán a norvég Stine Oftedal és Estelle Nze Minko, akik együtt sok borsot törhetnek az ellenfelek alá. Kapuban a dán Sandra Toft, aki ha elemében van, akkor nehéz neki gólt lőni, viszont ugyanez igaz Katrine Lundéra is. Tehát érdekes mérkőzés lesz az első elődöntő is.
Összességében elmondhatjuk, hogy egy nagyon pikáns Final Four lesz és bízhatunk benne, hogy nagyon sok örömet okoznak majd nekünk a csapataink.
A Final Four hétvégi program
június 3
15:15 Győr-Vipers
18:00 FTC-Esbjerg
június 4
15:15 bronzmeccs
18:00 helyosztó
Hajrá Magyar kézilabda
Fotók: Facebook.com